Syyttämättä jättäminen, rikosnimikkeet, virkamiehen vastustaminen, haitanteko virkamiehelle, julkisen vallan käyttäminen
Annettu 6.2.2026, dnro SY/2135/2025
Apulaisvaltakunnansyyttäjä kumosi aluesyyttäjän tekemän syyttämättäjättämispäätöksen, joka koski epäiltyä lievää pahoinpitelyä. Aluesyyttäjä oli arvioinut epäiltyä pysäköinnintarkastajaan käsiksi käymistä lievänä pahoinpitelynä, vaikka teko oli kohdistunut virkamieheen sellaisen virkatoimen vuoksi, jossa tämä käytti julkista valtaa.
Apulaisvaltakunnansyyttäjä arvioi epäiltyä pysäköinnintarkastajaan käsiksi käymistä virkamiehen vastustamisena, mutta jätti syytteen nostamatta näytön puuttumisen perusteella.
Siltä osin kuin asiassa oli kyse myös pysäköinnintarkastajien auton liikkeelle lähtemisen estämisestä tai vaikeuttamisesta, epäilty teko ei kohdistunut virkatoimeen, jossa käytettiin julkista valtaa. Näin ollen teko ei ollut rangaistava haitantekona virkamiehelle eikä kyseisissä teko-olosuhteissa muunakaan rikoksena.